E-pillereistä

Vierailija

Alotin tossa kuukausi sitten yhdistelmäehkäisypillereiden (Yaz)käytön ja oon jo käyttänyt lähes sen koko ensimmäisen "liuskan". Jäljellä on enään vain yksi lumennepilleri. Niiden lumennepillereiden aikanahan kuukautisien pitäisi olla, mutta eipähän ole vielä alkanut ja nyt on jo alkanut vähän epäilyttää... Yhtäkään pilleriä ei ole jäänyt ottamatta ja kuukautiseni ei oo koskaa jääneet tulematta? Onkohan mahdollista että poisjäänti johtuu niistä pillereistä? Onko kellekkään käyny niin? :)

Kommentit (3)

Vierailija

Nou hätä. Oon käyttänyt muun muassa tuota Yazia. E-pillereiden ja muidenkin hormonivalmisteiden kanssa voi käydä niin, että menkat jää tulematta tai että kierto muuttuu (yleensä niukempaan päin). Kropalla menee keskimäärin 2-3kk tottua uuteen valmisteeseen. Jos noin käy vielä parin kuukauden jälkeenkin ja se häiritsee, niin kannattaa ehkä jutella lekurin kanssa ettei joka kuukausi tarvi raskaustestejä tehdä ja panikoitua. Joskus pelkkä stressi voi jättää menkat tulematta tai se, että ajattelee että uudet pillerit ja nyt käy näin. Koita unohtaa asia ja kärsivällisesti kato miten ens kerran käy :)

Uusimmat

Suosituimmat

Uusimmat

Suosituimmat