Hormonihäiriö vai raskaus?

Vierailija

Elikäs. Käytin melkein kaksi vuotta putkeen e-pillereitä, joissa oli paljon hormoneja. Ne nimittäin estivät myös aknen tulon. Lopetin ne kuukausi sitten aikeissa vaihtaa toisiin, koska näin minulle suositeltiin. Sain kuitenkin gynekologin vasta tämän kuun loppuun. Nyt minulla on menkat päiviä myöhässä. Mietityttää, onko elimistö mennyt sekaisin, ku yhtäkkiä en enää tunkenutkaan pilleriä naamaan? Onko siis joku hormoonihäiriö? Toivottavasti en ainakaan ole raskaana!

Kommentit (2)

Vierailija

Voi kuule, menkat voi olla kuukausiamyöhässä kun lopettaa pillerit :O Itellä nyt ei menny kuukausia, mutta kiva monta viikkoo sai odotella että ne "heräs horroksesta".

Vierailija

Niin minä vähän ajattelinkin, et näin helposti tapahtuu. Kiitos vastauksesta! :) Alkoi vaan oma äiti pelottelemaan raskaudella. :D Vaikka emme avomieheni kanssa siihen voineet uskoa, koska ehkäisy on kyllä hoidettu. Onneksi nuo menkatkin sit lopulta alkoivat. :)

Uusimmat

Suosituimmat

Uusimmat

Suosituimmat